Realizace

ZAHRADA S VZROSTLÝMI STROMY

Vždy zas a znovu obdivujeme schopnost stromů naprosto změnit atmosféru svého okolí. Majitel této nemovitosti nechtěl čekat roky na vzrostlou zahradu a my se mu nedivíme. Stavba zahrady nám zabrala s technologickými pauzami téměř 3 roky, ale výsledek za to stál. Prováděli jsme veškeré sadovnické práce včetně terénních úprav, míchání substrátů, výsadby, instalace závlah a pokládku trávníku.

MODELKA Z HIMALÁJÍ

Tvarovaný cedr – ponpon. Transport na místo a výsadba.

KOMPLETNÍ PŘESTAVBA ZAHRADY

Po předchozí domluvě majitelé zabili původní trávník totálním herbicidem a šlo se na věc. Vykopané trávníky posloužily jako jádro terenních vln, které krásně rozbijí to, čemu říkáme “strašně strašná placka”. Celá zahrada tak získá plasticitu a pro oko je to najednou útulnější. Marná sláva, naši předkové běhali 100 tisíc let kopcovitou krajinou a tudíž pohled na terénní vlny je oku stejně příjemný a přirozený jako pohled do ohně, aniž bychom si uvědomovali proč. A pak už se jen sázelo, kopalo, stěhovalo, tahalo, vláčelo a stříhalo. Zrušili jsme všechna nepraktická zákoutí trávníku, která jsou při každodenním sekání otravná, zdržují a uspořený čas je možno trávit něčím mnohem příjemnějším, například grilováním mrtvoly nějakého chutného zvířete a jeho následnou konzumací.

ÚPRAVA STÁVAJÍCÍ ZAHRADY

Po dohodě s pánem a paní domu došlo ke zmenšení zatravněné plochy, zvětšení záhonů a úpravu stávající výsadby včetně záhonu na ulici. Některé rostliny byly přemístěny, některé nahrazeny.

VRBKA VRBIČKA

Plnotučná sazenička vrby nemůže mít pod půl tuny. To je snad jasný :)

PODSVÍCENÁ MINIZAHRADA

Majitel si založil na zahradě trávník a náš úkol byl vytvořit výsadbu záhonů, automatickou závlahu, osvětlení, vyřešit schodiště, zakrytí ošklivé jímky a …jezírko s tekoucí vodou k terase, na které jsme měli asi tak metr čtvereční :) Faktem je, že zvuk tekoucí vody v zahradě má velmi relaxační účinek. Obzvláště večer. I přes miniaturní plochu vody jsme použili čerpadlo s výkonem asi 1200l/h aby byla voda slyšet jako v horském potůčku. Sekundárním efektem čeřené vody je vysoká saturace kyslíkem, který zabraňuje vzniku a růstu řas.

AUTOMATICKÁ ZÁVLAHA DO HOTOVÉ ZAHRADY

Při zkoušení dokončené závlahy nás majitel mlčky a zamračeně pozoroval a pak prohlásil památnou větu:”Já vůbec nechápu, proč jsem si to nepořídil už dávno..!” Ti, co zažili každovečerní ubíjející zálivku v úmorných vedrech žhavého a suchého léta roku 2015 ví přesně, co tím myslel :)

ZÁHON V PRUDKÉM SVAHU

Zarostlý svah bylo nutné rozebrat, zbudovat opěrnou zeď, natáhnout závlahu a osázet.

UMRAVNĚNÍ ZAROSTLÉHO KOUTU POZEMKU

Rozkaz zněl jasně: Zlikvidovat nepřítele plevel (bez brašny a bez motocyklu), provést něco se svahem aby se to nemuselo moc udržovat, hodilo by se nějaké levné schodiště, po kterém se bude ale chodit minimálně a založit extenzivní trávník. Trošku na nás šly mrákoty, ale nebyl čas ptát se, kdo je kdo. :)

SADOVNICKÉ A STAVEBNÍ ÚPRAVY ZAHRADY

Bylo potřeba předělat stávající záhony a provést jejich vyzvednutí nad úroveň původního terénu za pomoci palisád. Protože mimo zahradničiny se věnujeme i stavařině, nebyl problém splnit další požadavky na výměnu staré zámkové dlažby za novou, vybudování základny pro trampolínu včetně ukotvení, zhotovit cestičky v trávě, uložit obrubníky a zhotovit pod ně průchodky pro osvětlení zahrady a budoucí závlahový systém. Dále se srovnaly terénní nerovnosti v trávníku a ten se z větší části znovu založil.

JEDLE, CEDR A ÚPRAVA ZÁHONŮ

Mimo osázení záhonů se jednalo především o výsadbu a ukotvení větších sazenic stromů.

ZAHUMUSOVÁNÍ, ZÁHONY, ZÁVLAHA, ZATRAVNĚNÍ…

Terénní úpravy, položení závlah, osázení záhonů, příprava podkladů a pokládka koberců.

HABROVÁ ALEJ

VÍKENDOVÁ ZAHRADA

Tato zahrada byla výzvou hned z několika důvodů. Situována v prudkém svahu a špatný přístup. Přemisťovat materiál a personál tam i zpět byla opravdu šachová partie a někdy se to neobešlo bez jeřábu. Majiteli již nevyhovoval systém starých rozpadajícíh se zídek z opuky, které dělily pozemek na mnoho malých terásek. Měli jsme za úkol vytvořit jednoduchou zahradu, která bude funkční, snadná pro údržbu a poskytne na svažitém a úzkém pozemku souvislý prostor pro odpočinek.

Takto vypadala zahrada “před”:

Zahradu jsme v podstatě museli zcela rozebrat a vytvořit nové vyšší terasy s větší plochou.

Nyní přijde ke slovu čas aby vrostla výsadba, schodnice z masivního dubu na slunci získaly patinu a zdi z betonových tvarovek opršely a mizely pod výhony popínavých rostlin. A samozřejmě paní domu, která svou péčí přemění syrovou zahradu v útulné místo odpočinku.

ZAHRADA JAKO DLAŇ

Tuto zahradu jsme realizovali pro sympatické mladé majitele, kteří chtěli na malém prostoru získat moderní místo pro odpočinek, práci a posezení s přáteli. A protože na zahrádku byl přístup pouze domem, museli jsme materiál nanosit pěkně po žebříku přes gabionový plot.

TERASA A SETÝ TRÁVNÍK

Srovnání pozemku, vybudování opěrné zídky k terase a založení trávníku. Častý požadavek.

INSTALACE AUTOMATICKÉ ZÁVLAHY DO HOTOVÉ ZAHRADY

Úžasní manželé, kouzelná zahrada, jen ta závlaha tam chyběla :-) Obvykle pokládáme na výkopy sloupnuté travní koberce, ale v tomto případě se zasypané výkopy opravovaly výsevem. Zanedlouho stopy po instalaci zcela zmizely díky vzorné péči majitelů.

ZALESNĚNÍ LOUKY, BUDOVÁNÍ VALŮ, ZATRAVŇOVÁNÍ

Jedná se o rozlehlý areál. Přes vysazení stovek stromů a tisíců keřů se změny dostavují pozvolna. K věci patří také opravy po stavařích, rozšiřování rozvodů automatické závlahy, terénní modelace apod. Při této realizaci jsme během zimy čelili velmi zajímavému problému – jak dokončit terénní valy v extrémním mrazu? Mulčovací kůra měla tvrdost betonu. Inu, kamion se i s návěsem strčil do výrobní haly a celou noc temperoval na +5°C. Ráno při optimistických -17°C k nám vyrazil řidič jako o závod a my jsme následně mulčovali nepřetržitě ve dne v noci, to už ale bylo -29°C… Několik palet mulče jsme nakonec museli rozbíjet palicemi abychom práci dokončili. No, jsme rádi, že jsme to přežili :-)

TERÉNNÍ VLNA

Zde chtěli majitelé rozbít rovinnatý pozemek zajímavě pojatým záhonem/skalkou. Aby se na malé ploše docílilo alespoň nějaké převýšení, přišel ke slovu také beton.

DŮM U JEZÍRKA

Na začátku byla sympatická rodina, dům ve svahu a pánem domu vlastnoručně zbudované jezírko. Zbývalo dodělat zahradu.

ZAHRÁDKA A PŘEDZAHRÁDKA V ZÁSTAVBĚ

Malou zahradu chtěl pro svou paní pán veliký jako Herkules.

HŘIŠTĚ PRO VNOUČATA

Přestože byl majitel velkým vyznavačem zálivky, travnatou plochu nechal moudře vybavit automatickou závlahou.

TOPlist